Ako som si (ne)zmenil adresu cez štátne weby za 124 miliónov eur

Autor: Adam Valček | 21.10.2015 o 10:57 | (upravené 21.10.2015 o 11:58) Karma článku: 12,78 | Prečítané:  28298x

Máte e-občiansky a meníte bydlisko? Keď máte hypotéku, tak sa to on-line nedá urobiť. Papierovaniu na polícii sa nevyhnete ani vtedy, keď úver nemáte.

Nedávno sme sa sťahovali, tak som si chcel zmeniť trvalé bydlisko aj zažiadať o nové doklady. Vraj to všetko pôjde on-line, keď mám elektronický občiansky preukaz (aby sa nezabudlo, systémy na e-občianske stáli 46,5 milióna eur) a viem sa ním digitálne podpisovať. Teda aspoň tak vravia na webe Slovensko.sk, ktorý má nevľúdne meno Ústredný portál verejnej správy (aby sa nezabudlo, stál 54,2 mil. eur bez DPH).

Na tomto webe sú dátové schránky, cez ktoré viete posielať on-line žiadosti a mala by odpadnúť osobná návšteva úradov. No keď sa sťahujete, presne tak to nefunguje – tento príbeh ilustruje, že e-Government na Slovensku je v skutočnosti draho zaplatený neúspech.

Na Slovensko.sk radia, že od 1. júla 2015 sa dá on-line nahlásiť nielen zmena trvalého pobytu, ale zároveň aj požiadať o nový občiansky preukaz. O všetko ostatné sa postarajú počítačové systémy, stačí už len počkať na esemesku od polície, na ktorú ste si nechali čerstvo vyrobený doklad doručiť. Nedajte sa oklamať, nefunguje to tak. Teda možno niekomu áno, mne sa to nepodarilo.

On-line, no aj tak treba čakať na úradníka

Prihlásil som sa cez e-občiansky na Slovensko.sk, našiel záložku o zmene trvalého pobytu a prehodilo ma to na Centrálnu ohlasovňu Ministerstva vnútra SR (aby sa nezabudlo, stála 15 miliónov eur).

Tam máte svoj profil, kde vidíte aktuálne trvalé bydlisko.  V žiadosti o jeho zmenu vyplníte novú adresu. Keď je nehnuteľnosť vaša, nič viac neriešite (systém je vraj prepojený s katastrom, údaje porovná). Keď ste v prenájme, treba doložiť sken súhlasu majiteľa bytu (nie obyčajný, musí to oskenovať notár). Všetko som povypĺňal, digitálne podpísal a odoslal.

Tu narážame na prvý mýtus o zmene trvalého pobytu – že je to on-line. Áno, aj nie.

Po odoslaní žiadosti mi totiž prišla do dátovej schránky krátka správa, že „vaše podanie bolo formálne overené“. Ale ani dve hodiny po odoslaní žiadosti nebol môj profil v evidencii ministerstva vnútra zmenený (robil som to v noci z utorka na stredu), stále tam svietila stará adresa.

To pravdepodobne znamená iba toľko, že o zmenu bydliska si síce môžete zažiadať on-line, no v pozadí to musí odobriť úradník. Služba nie je automatizovaná a tak bude fungovať iba v pracovných dňoch a v pracovnom čase, zmenou je iba to, že žiadosť dostanú byrokrati elektronicky, nie na papieri.

Ale inak treba pochváliť drobnosť, že formulár na zmenu bydliska v reálnom čase spolupracuje s registrom adries (aby sa nezabudlo, tento register stál 8,3 milióna eur), netreba teda vedieť napr. súpisné číslo, doplní sa automaticky.

Systém iba pre ľudí, čo nemajú hypotéku

O 8.48 ráno mi prišla do dátovej schránky správa o nevybavení žiadosti. „Nie je možné hlásiť pobyt na iný druh stavby ako bytový dom, rodinný dom, polyfunkčnú budovu,“ píše sa v nej. Pozerám na list vlastníctva, či náhodou nebývam v garáži a nie: bytový dom.

Tak volám na call-centrum Ministerstva vnútra SR a teraz sa podržte: „Áno, nepôjde vám to. Máte hypotéku, však? Síce ste evidovaný ako vlastník, ale pre záložné právo v prospech banky žiadosť systém nespracuje, musíte si to vybavovať osobne,“ znie vysvetlenie.

Toto netreba komentovať.

Úloha pre Chucka Norrisa

Druhý mýtus o on-line zmene bydliska, ktorý rozširuje samotné Slovensko.sk, je tvrdenie, že po zmene bydliska si môžete on-line zažiadať o nový občiansky. Neviem, či to skutočne funguje, ale usudzujem, že nie.

Pred odoslaním  žiadosti o zmenu bydliska zobrazí Centrálna ohlasovňa Ministerstva vnútra SR toto varovanie: „Po zmene trvalého pobytu sa (...) zneplatňuje občiansky preukaz a občan je povinný požiadať o vydanie nového (...).“ Je to logické, ale... žiadosť o zmenu bydliska nie je spojená so žiadosťou o nový občiansky.

Aj o nový občiansky sa dá požiadať on-line, no na to sa treba prihlásiť a žiadosť treba digitálne podpísať. A na to zas treba občiansky preukaz. Áno, presne ten, ktorý ministerstvo po úspešnej žiadosti o zmenu bydliska zneplatní. On-line žiadosť o nový doklad sa teda nekoná, musíte ísť osobne na políciu (teoreticky sa dá o občiansky požiadať aj on-line, kým ministerstvo nevybaví žiadosť o zmenu bydliska, no na doklade by ste mali stále starú adresu).

Otázka je, ako sa vlastne dozviete o tom, že ministerstvo trvalý pobyt zmenilo. Správa o úspešnom vybavení žiadosti vám príde do dátovej schránky. Ale tú si už neotvoríte, pretože v tom čase bude váš aktuálny e-občiansky neplatný.

Ako zaplatiť poplatok...

Keby to fungovalo normálne (napr. žiadosť o zmenu bydliska by bola spojená so žiadosťou o nový doklad), ostáva posledná méta: „Zákonná lehota pre vydanie občianskeho preukazu s čipom začne plynúť až po uhradení správneho poplatku,“ píšu na Slovensko.sk.

Znamená to toľko, že keď si aj zažiadam on-line o nový občiansky, polícia na moju žiadosť môže kašlať, dokým im nenabehnú peniaze do Štátnej pokladnice. Pretože, samozrejme, slovenský e-Government si zatiaľ nerozumie s on-line platbou cez internet banking či kartou.

Sčítané, podčiarknuté: máme e-Government za desiatky miliónov eur (tie štyri systémy, čo sú spomínané v tomto texte stáli dokopy 124 miliónov eur), no v skutočnosti neodbúrava prácu úradníkom a ani občanov neušetrí od zdĺhavej návštevy úradov a papierových vybavovačiek.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?